تبلیغات
مطالب اینترنتی - تنظیم مناسبات اجتماعی بدون سازمان ثبت احوال امکان پذیر نیست

تنظیم مناسبات اجتماعی بدون سازمان ثبت احوال امکان پذیر نیست

نویسنده : نویسنده یکشنبه 3 دی 1396 11:05 ب.ظ  •   


به گزارش ایرنا، حیدر نعمتی روز یکشنبه در همایش روز ملی ثبت احوال اظهار کرد: وظیفه اصلی و ذاتی ثبت احوال تنظیم هویت افراد جامعه، تدوین روابط سببی و نسبی بر اساس حقوق فردی و مدنی است.
وی افزود: امروزه تثبیت ، تسهیل و آسان سازی قوانین اجتماعی و به عبارتی تنظیم مناسبات اجتماعی بدون سازمانی مانند ثبت احوال ممکن نیست.
سرپرست معاونت اقتصادی استانداری ایلام یادآور شد: عملکرد این سازمان معطوف به انجام و تحقق اهدافی چون ساماندهی ثبت رخدادهای حیاتی، مهاجرت، حفظ اسناد و منابع هویتی و تولید آمارهای حیاتی است.
نعمتی با بیان اینکه آخرین تحولات در این سازمان مربوط به سال 1363 است، گفت: این تغییرات شامل افزودن خدمات تکمیلی در زمینه ثبت وقایع چهارگانه به وظایف این سازمان است و تاثیر مهمی در تصمیم گیری و برنامه ریزی مسئولان دارد.
نعمتی تاکید کرد: باید در این راستا از ظرفیت بخش خصوصی و دفاتر پیشخوان با بیش از 60 دفتر استفاده کرد و اقدامات لازم نیز برای استفاده روستاییان و عشایر از ایستگاه های سیار فراهم شود.

** 200 هزار نفر از مردم ایلام کارت هوشمند ملی دریافت کردند

مدیرکل ثبت احوال استان ایلام نیز در این همایش گفت: 200 هزار نفر از مردم ایلام تاکنون کارت هوشمند ملی را دریافت کردند و 170 هزار شناسنامه دست نویس نیز به مکانیزه تبدیل شده است.
منوچهر تیموری اظهار کرد: تنها در 9 ماهه امسال 40 هزار شناسنامه مکانیزه و 70 هزار کارت ملی هوشمند صادر شده است.
وی افزود: سازمان ثبت احوال که یک سازمان حاکمیتی و متولی ماموریت های حساس در کشور است و با ثبت وقایع حیاتی چهارگانه بستر مهمی برای برنامه ریزی و تصمیم گیری مسئولان است.
تیموری با بیان اینکه این سازمان وظایف خود را بخوبی انجام داده است، گفت: 99.8 درصد وقایع حیاتی در مهلت قانونی ثبت می شوند و مهلت قانونی ثبت ولادت 15 روز و وفات نیز 10 روز است.
وی تاکید کرد: ثبت وقایع حیاتی در استان ایلام که قدمت آن به 84 سال می رسد بالاتر از نرم کشوری است و دستگاه هایی نظیر شهرداری، فرمانداری، دهیاری، پزشکی قانونی و دانشگاه علوم پزشکی در اطلاع رسانی و تعامل با این سازمان فعالیت دارند.
مدیرکل ثبت احوال استان ایلام گفت: استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در این زمینه از نگاه ثبت احوال دور نمانده و در حال حاضر 50 ایستگاه کاری در سطح استان با ظرفیت 2 هزار نفر روزانه بطور همزمان در حال فعالیت هستند.
وی اظهار کرد: طی سه ماهه باقیمانده سال جاری همه کارت ملی های قدیمی از مدار خارج می شوند و از رسانه ها انتظار می رود این موضوع را به اطلاع عموم مردم برسانند.
تیموری به ایستگاه های سیار کارت ملی هوشمند نیز اشاره کرد و افزود: در نظر داریم ایستگاه های سیاری برای افراد سالمند، معلولان، جانبازان، زندانیان و روستاییانی که به ایستگاه های ثابت دسترسی ندارند با همکاری دفاتر پیشخوان ایجاد کنیم.
وی تاکید کرد: همه اسناد ایلام بصورت آرشیو الکترونیکی و در پایگاه جمعیتی کشور بارگذاری شده است و شهروندان ایلامی با کد ملی خود در هر جایی از کشور می توانند از خدمات سجلی و هویتی خود بدون مراجعه به ثبت احوال استان ایلام بهره مند شوند.
تیموری گفت: 100 دستگاه اجرایی کشور از جمله بانک ها، دستگاه قضایی و انتظامی به سامانه ثبت احوال کشور وصل هستند.
وی در خصوص ایرانیان برگشتی یا افراد فاقد شناسنامه یادآور شد: طی 2 سال گذشته 650 نفر از این افراد تعیین تکلیف شده و تعیین تکلیف افراد باقیمانده نیز در دست اقدام است.
به گزارش ایرنا، اداره ثبت احوال در کشور یک قرن قدمت دارد و در استان ایلام نیز به سال 1312 می رسد که وظیفه اصلی آن ثبت وقایع حیاتی، صدور شناسنامه، اسناد، تولید و نشر آمار جمعیتی است و به عنوان یک سازمان الکترونیکی در کشور مطرح است.
استان ایلام در دوران هشت سال دفاع مقدس آسیب های بسیاری را تجربه کرد و یکی از این آسیب ها از بین رفتن اسناد سجلی شهرستان های مهران و دهلران بود که بعد از جنگ تحمیلی کلیه این اسناد بازسازی شد.
همچنین در ارزیابی عملکرد سال 94 که نتیجه آن در سال 95 عملیاتی شد ثبت احوال استان ایلام در جشنواره شهید رجایی در شاخص اختصاصی به عنوان دستگاه برتر معرفی و از میان ادارات ثبت احوال کل کشور رتبه سوم را کسب کرد.
استان ایلام براساس آمارهای سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 95، 580 هزار و 158 نفر جمعیت دارد که از این تعداد 295 هزار و 199 نفر مرد و 284 هزار و 959 نفر زن است.
در تقویم کشور، سوم دی ماه به عنوان روز ملی ثبت احوال با تصویب شورای فرهنگی کشور نامگذاری شده است در این روز اولین شناسنامه ایرانی با نام فاطمه ایرانی صادر شد.
خبرنگار: لیلی خاکی ** انتشاردهنده: حسن کهزادیان
7180/6119لینک منبع

مطلب تنظیم مناسبات اجتماعی بدون سازمان ثبت احوال امکان پذیر نیست در سایت مفیدستان.


لینک منبع و پست :تنظیم مناسبات اجتماعی بدون سازمان ثبت احوال امکان پذیر نیست
http://mofidestan.ir/%d8%aa%d9%86%d8%b8%db%8c%d9%85-%d9%85%d9%86%d8%a7%d8%b3%d8%a8%d8%a7%d8%aa-%d8%a7%d8%ac%d8%aa%d9%85%d8%a7%d8%b9%db%8c-%d8%a8%d8%af%d9%88%d9%86-%d8%b3%d8%a7%d8%b2%d9%85%d8%a7%d9%86-%d8%ab%d8%a8%d8%aa/

آخرین ویرایش: - -

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر